|
راهنمای بروتی برگشت کالا ، برگشت پول

دلایل برگشت کالا

بعد از خرید کالا در بروتی ممکن است نیاز داشته باشید که کالای خود را برگشت دهید، برگشت کالا به یکی از دو دلیل زیر می تواند درخواست شود:

 • کالای دریافتی با شرح و مشخصات کالا هنگام خرید مطابقت نداشته باشد:

  شما می توانید با اطمینان کامل از بروتی خرید نمایید، بروتی فقط زمانی پول خرید شما را به فروشنده پرداخت می نماید که شما کالای خود را دریافت کرده باشید و کالای دریافتی مطابق سفارش شما به دست شما برسد. شما بعد از تحویل کالای خود 48 ساعت فرصت دارید تا از صحت و مطابقت کالای خریداری شده با سفارش خود اطمینان حاصل نمایید.

  درصورتی‌که کالای دریافتی با شرح کالایی که فروشنده در سایت عنوان کرده مطابقت نداشته باشد شما می‌توانید از طریق حل اختلاف درخواست برگشت کالا کنید و پول خود را به‌صورت کامل دریافت نمایید.

 • از خرید خود منصرف شده باشید:

  اگر شما بعد از سفارش کالا و واریز وجه از خرید خود منصرف شوید تنها در صورتیکه فروشنده هنوز کالای شما را ارسال نکرده باشد، می توانید درخواست لغو معامله را داده و پول خود را به صورت کامل دریافت نمایید.

  در مواردی که شما بعد از ارسال کالا توسط فروشنده از خرید خود منصرف شوید، فقط در صورتی می توانید کالای خریداری شده را برگشت دهید که فروشنده در سیاستهای برگشت کالای خود، مرجوع کردن کالا در صورت انصراف از خرید را پذیرفته باشد. در اینصورت شما حداکثر تا 48 ساعت بعد از تحویل کالا باید درخواست برگشت کالا را ثبت نمایید.

شرایط برگشت کالا

اگر کالای خریداری شده با شرح و مشخصات ارائه شده توسط فروشنده مغایرت داشته باشد و یا به دلیل انصراف از خرید قصد برگشت کالا را داشته اید، مطمئن شوید که مطابق شرایط زیر عمل می کنید :

 • وجود مغایرت، باید حداکثر طی 48 ساعت پس از دریافت کالا، از طریق باز کردن کیس حل اختلاف در سایت ثبت شود.
 • اگر مغایرت، بدون استفاده از کالا قابل مشاهده است، مثل رنگ یا مشخصات درج شده روی بدنه، باید کالا در شرایط اولیه خود باشد و از آن استفاده نشده باشد.
 • در مورد محصولات نو (مخصوصا کالای دیجیتال) که ممکن است کالاهایی عکس های مشابه داشته باشند ولی با مشخصات و قیمت متفاوت عرضه شوند عکس محصولات جهت اطلاع و کمک به خرید مشتری است و از آنجا که ممکن است در پاره ای جزییات با کالای اصلی تفاوت هایی داشته باشد به استناد آنها نمی توان اعلام مغایرت کرد. ملاک وجود مغایرت در مشخصات کالا، مشخصات فنی درج شده در شرح کالا است.
 • در صورتی که امکان تشخیص مغایرت بدون باز کردن بسته بندی وجود دارد، امکان رسیدگی به درخواست خریدار در صورتی ممکن است که کالا از حالت اورجینال یا بسته‌بندی اصلی و اولیه خود خارج نشده باشد.
 • در صورتی که امکان تشخیص مغایرت تنها با باز کردن بسته بندی ممکن باشد، لازم است کارتن و جعبه اصلی محصولات نگهداری شود و از دور ریختن آن جداً خودداری شود.
 • خریدار تنها در صورتی کالا را می تواند باز گرداند که کالا در کارتن یا جعبه اصلی خود به فروشنده بازگردانده شود. برچسب زدن یا نوشتن توضیحات، آدرس یا هر مورد دیگری روی کارتن یا جعبه اصلی کالا یا پاره و مخدوش کردن آن، امکان استفاده از ضمانت بازگشت پول بروتی را از بین خواهد برد.
 • در مورد کالاهای دسته دوم، لازم است خریدار کالا را به همان شکلی که دریافت کرده برگشت دهد، ایجاد هرگونه آسیب و یا اشکال فنی که به واسطه استفاده نادرست خریدار به وجود بیاید، می تواند موجب عدم پذیرش کالا توسط فروشنده شود.
 • اشکال‏‏‌های فنی و ظاهری (شکستگی، خط و خش و مانند آن روی بدنه کالا و قطعات تزئینی) که در اثر استفاده نادرست کاربر از کالا ایجاد شود، شامل ضمانت برگشت پول بروتی نمی‏‏‌شود. استفاده نادرست پس از تحویل کالا مواردی مانند حمل و نقل و جابجایی، نصب و راه اندازی، تنظیمات، کاربرد غیرمعمول، نگهداری و استفاده‌ی غیر و متفاوت با توصیه سازنده کالا (قید شده در دفترچه راهنمای کالا) را شامل می‌شود.
 • کالای ارسالی و همه لوازم جانبی و متعلقات آن (مانند شارژر، کنترل، کارتهای هدیه، گواهینامه ها و کارت گارانتی، دفترچه راهنما و ... )، به همان شکلی که مشتری تحویل گرفته است باید برگشت داده شود.
 • خریدار در صورت عدم سلامت فیزیکی و یا شکستگی که هنگام تحویل قابل مشاهده می باشد از تحویل کالا خودداری نمایید.
 • در مورد کالاهایی که استقاده شخصی دارند مانند لباس، لوازم بهداشتی و مانند آن، امکان استفاده به عنوان تست وجود ندارد و در صورتیکه با شرح کالای درخواستی مغایرت داشت و یا به علت انصراف خرید خواستید کالا را برگشت دهید، کالا باید به همان شکل بسته بندی اورجینال و در شرایط اولیه خود برگشت داده شود.
 • در مورد پوشاک درخواست برگشت تنها در صورتی پذیرفته می‌شود که کفش یا پوشاک تنها تست‌شده باشند و در وضعیت اولیه و نو باشند و روی پوشاک هیچ‌گونه آثار استفاده مانند لکه، رنگ‌پریدگی یا بوی عطر و بدن وجود نداشته باشد و مارک، دکمه و سایر ملحقات جدا نشده باشد.
 • برای برگشت کالا از شرکت های حمل و نقل معتبر که مورد تایید بروتی هستند، استفاده و حتما رسید دریافت کنید. شما باید شماره بارنامه یا کد رهگیری را در سایت ثبت نمایید.

چگونه کالا را برگشت دهم؟

برای برگشت کالا شما می‌توانید از دو روش استفاده کنید.

 • روش اول: درصورتی‌که علت اصلی برگشت کالا توسط خریدار انصراف از خرید کالای مربوطه است و طبق سیاست‌های برگشت فروشنده شما امکان انصراف و برگشت کالا را دارید، می‌توانید از طریق "حساب من/ خرید/ خریدهای من" کالای موردنظر را پیدا کنید و سپس از منوی سایر عملیات روی گزینه عبارت "برگشت کالا" کلیک کنید. در ادامه از شما خواسته خواهد شد تا علت درخواست برگشت کالای خود را انتخاب کنید و جزئیاتی که لازم می‌دانید را برای فروشنده شرح دهید و گزینه "ثبت" را کلیک کنید
 • بعد از ثبت، درخواست شما برای فروشنده ارسال می‌گردد و درصورتی‌که فروشنده با درخواست برگشت شما موافقت کرد، فرآیند برگشت کالا آغاز خواهد شد. اگر فروشنده با درخواست شما موافقت نکرد و شما اعتقاددارید با توجه به سیاست‌های برگشت کالای فروشنده و یا توضیحات ارسال قیدشده در صفحه کالای موردنظر باید با درخواست شما موافقت می‌شد، فوری نسبت به ایجاد یک کیس حل اختلاف اقدام نمایید.

 • روش دوم: درصورتی‌که علت برگشت کالا عدم مطابقت کالای دریافتی با شرح و مشخصات ارائه‌شده توسط فروشنده است، شما می‌بایستی از طریق ایجاد کیس حل اختلاف شکایت خود را مطرح کنید و از فروشنده بخواهید تا با برگشت کالا موافقت کند. در صورت موافقت فروشنده شما وارد فرآیند برگشت کالا خواهید شد.
 • بر اساس رویه حل اختلاف درصورتی‌که فروشنده با درخواست شما موافقت نکرد و شما هم از پیگیری شکایت خود منصرف نشدید می‌توانید با ارجاع به تیم حل اختلاف بروتی شکایت خود را پیگیری کنید.

در هر دو روش فوق وقتی پروسه برگشت کالا برای شما آغاز شد، ابتدا باید منتظر باشید تا فروشنده آدرس برگشت کالا را تائید نماید. بعد از تائید آدرس اقدام به ارسال کالا نموده و شماره بارنامه ارسال را در قسمت مربوطه در صفحه برگشت کالا ثبت نماید. بعد از تائید تحویل کالا توسط فروشنده، بروتی اقدام به برگشت پول به خریدار می‌کند.

برگشت پول

هرگاه خریدار به دلیل انصراف از خرید، عدم ارسال کالای خریداری‌شده و یا برگشت کالا به فروشنده، نیاز به برگشت وجه پرداختی برای خرید را داشته باشد، باید از طرق "حساب من/ حساب کاربری/ اطلاعات مرتبط با فروشنده" نسبت به ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در سایت اقدام نماید تا سایت بروتی از طریق شماره‌حساب اعلامی بتواند برای برگشت پول خریدار اقدام کند.

خریدار برای تقاضای برگشت پول باید بر اساس یکی از حالت‌های زیر اقدام نماید:

 • عدم دریافت کالا: طبق دستورالعمل حل اختلاف عمل کنید، اگر فروشنده با برگشت پول موافقت کرد و یا در اثر ارجاع کیس حل اختلاف به تیم بروتی تصمیم به برگشت پول به خریدار گرفته شد، بروتی به‌صورت کامل پول خریدار را به‌حساب خریدار واریز می‌کند.
 • برگشت کالا به دلیل عدم مطابقت با شرح کالا: طبق دستورالعمل حل اختلاف عمل کنید، اگر فروشنده با برگشت کالا موافقت کرد و یا در اثر ارجاع کیس حل اختلاف به تیم بروتی تصمیم به برگشت کالا گرفته شد، ابتدا بر اساس فرآیند برگشت کالا، خریدار کالا را به فروشنده مرجوع کرده و سپس بروتی به‌صورت کامل پول را به‌حساب خریدار واریز می‌کند.
 • برگشت کالا به دلیل انصراف از خرید: درصورتی‌که خریدار با توجه به سیاست‌های برگشت کالای فروشنده و یا تائید درخواست برگشت کالا به دلیل انصراف از خرید توسط فروشنده اقدام به برگشت کالا کند، با توجه به سیاست برگشت کالای فروشنده بعد از ارسال کالا و تائید تحویل کالا توسط فروشنده، پول خریدار به کسر هزینه‌های ارسال به‌حساب خریدار واریز خواهد شد.